Dopadła cię jelitówka? Wspomóż leczenie rotawirusa odpowiednią dietą

2021-12-09 12:15

Leczenie rotawirusa jest mniej skomplikowane niż sama choroba, którą potocznie określa się jako grypą żołądkowa bądź jelitową. Postępujemy podobnie jak przy zatruciu. Sprawdź, jaką dietę stosować, żeby pokonać rotawirusa i szybko odzyskać pełnię sił.

Dopadła cię jelitówka? Wspomóż leczenie rotawirusa odpowiednią dietą
Autor: Shutterstock.com Dopadła cię jelitówka? Wspomóż leczenie rotawirusa odpowiednią dietą

Spis treści

  1. Rotawirus: sposoby leczenia
  2. Dieta na rotawirusa: co jeść?
  3. Po rotawirusie: 2-tygodniowa lekkostrawna dieta

Gdy dopadnie nas rotawirus, trzeba zostać w domu i pozwolić organizmowi, by układ odpornościowy uporał się z mikrobem. U większości będzie to trwało 2-4 dni. Bardzo ważna jest dieta - taka jak przy zatruciu pokarmowym, oraz picie dużych ilości płynów.

Rotawirus: sposoby leczenia

Podczas infekcji jesteśmy bardzo osłabieni, męczy nas silna biegunka i nierzadko także wymioty. Jedzenie w tym stanie nie ma sensu. Natomiast bardzo ważne, żeby dużo pić: szklanka płynu po każdym ataku wymiotów czy luźnym stolcu. Nieważne, że wkrótce znowu będziemy musieli udać się do toalety. Trzeba wlewać w siebie wodę, słabą niesłodzoną herbatę, napary ziołowe (np. z mięty, rumianku czy kwiatu nagietka) i chronić się przed odwodnieniem. Płyny powinny mieć przynajmniej temperaturę pokojową. Poza tym trzeba uzupełniać elektrolity, bo tak silna biegunka i wymioty na pewno uszczuplą nasze zapasy minerałów, a to grozi zaburzeniami w funkcjonowaniu całego organizmu. Potrzebujemy mieszanki elektrolitowej z apteki do rozpuszczania w wodzie. Dawka i częstotliwość przyjmowania preparatu - taka jak na ulotce produktu. Można sięgnąć po środki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne.

Dieta na rotawirusa: co jeść?

Kiedy zakażenie słabnie, możemy zacząć jeść - najpierw dietetycznie. Kleiki z kaszy albo ryżu powinny okazać się wystarczająco delikatne dla podrażnionego układu pokarmowego. Pamiętajmy, że wirus niszczy śluzówkę jelit i trzeba się z nimi obchodzić bardzo łagodnie. Jeśli organizm zaakceptuje kleiki - dodajemy sucharki. Gdy i to przełknie - pora na chudy rosołek i gotowaną marchewkę, trochę białego serka i bułkę oraz banana. Stopniowo włączamy do diety gotowane ziemniaki, mięso (najlepiej drobiowe, np. pulpety z mielonego kurczaka czy indyka gotowane na parze), kolejne gotowane warzywa i pieczone jabłko na deser.

Po rotawirusie: 2-tygodniowa lekkostrawna dieta

Uszkodzony nabłonek jelit musi mieć czas, by się złuszczyć i zregenerować. Może mu to zająć 2-3 tygodnie. W tym czasie należy unikać produktów ciężkostrawnych, przede wszystkim smażonych i duszonych w ciężkich sosach mięs oraz produktów wędzonych. Zero konserw, zupek w proszku czy zalewanych makaronów z torebki. Lepiej unikać także dań wzdymających (kapusta, fasola, kalafior). Warto natomiast jeść jogurty, marchewkę, buraki, cukinię, dynię i ziemniaki. Można sobie pozwolić na fasolkę szparagową, ryż, kasze, gotowane mięsa i ryby. Z owoców - jabłka i banany, stopniowo sięgamy po cytrusy i owoce suszone.

Rotawirusy