Sterylizacja naczyń chroni przed koronawirusem: jak właściwie sterylizować szklanki i talerze

2020-10-13 8:37

Koronawirus na talerzach i szklankach może się utrzymywać do 28 dni. Jedyną metodą walki z patogenem jest sterylizacja, czyli wyjaławianie naczyń.  Jak je właściwie sterylizować? Jak pozbyć się koronawirusa z naczyń? Wyjaśniamy i podpowiadamy.

Sterylizacja w zmywarce
Autor: Shutterstock Zmywarka to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne wyjaławianie naczyń

Spis treści

  1. Nowe dowody naukowe
  2. Jak skutecznie czyścić powierzchnie robocze
  3. Co to jest sterylizacja?
  4. Jak sterylizować szklanki i talerze?
  5. Jak sterylizować suchym gorącym powietrzem?
  6. Jak sterylizować szklanki i talerze w piekarniku?
  7. Jak sterylizować parą wodną?
  8. Jak sterylizować naczynia w garnku?
  9. Jak sterylizować szklanki i kubki w kuchence mikrofalowej?
  10. Jak sterylizować w zmywarce?

Nowe dowody naukowe

Koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać na szkle i stali nierdzewnej do 28 dni. To znacznie dłużej niż wirus grypy. Dowodem na to są wyniki badania przeprowadzonych przez australijską krajową agencję naukową CSIRO. Jak wykazali badacze, w ściśle kontrolowanym środowisku wirus utrzymywał się dłużej niż stwierdzano w innych badaniach.  Według australijskich naukowców podstawą walki z koronawirusem jest skuteczne czyszczenie powierzchni i mycie rąk, by zmniejszać rozprzestrzenienie się choroby koronawirusowej - Covid-19. Skuteczną metodą czyszczenia powierzchni jest przecieranie jej roztworem alkoholu. Natomiast jedyną skuteczną metodą czyszczenia szklanek, talerzy i sztućców jest sterylizacja.  

Więcej informacji: Przerażające badania naukowców. Koronawirus na pieniądzach, szklankach, garnkach

Jak skutecznie czyścić powierzchnie robocze

Jedną z najlepszych metod ochrony przed koronawirusem jest higiena rąk oraz stała dezynfekcja wszystkich powierzchni, których dotykamy. Szczególną uwagę należy poświęcić blatom kuchennym na których przygotowujemy jedzenie. Powinno się je regularnie myć i dezynfekować roztworem alkoholu.

Przeczytaj koniecznie: Domowy płyn do odkażania blatów kuchennych: jak przygotować roztwór alkoholowy do dezynfekcji

Co to jest sterylizacja?

Sterylizacja, inaczej wyjaławianie, to po prostu skuteczne zniszczenie wszystkich form żywych i przetrwalnikowych mikroorganizmów. Sterylizację stosuje się w medycynie, farmaceutyce, przemyśle kosmetycznym i produkcji żywności. Istnieje wiele metody sterylizacji, zarówno fizycznych, jak i chemicznych. Mamy zatem do wyboru sterylizację: termiczną, promieniowaniem, gazami, roztworami środków chemicznych. 

Jak sterylizować szklanki i talerze?

W profesjonalnych kuchniach stosuje się dwie metody sterylizacji naczyń kuchennych i zastawy. Są to sterylizacja suchym gorącym powietrzem oraz sterylizacja parą wodną. W obu przypadkach naczynia muszą być najpierw umyte z zabrudzeń powierzchni. Sterylizuje się zawsze czyste naczynia.

Jak sterylizować suchym gorącym powietrzem?

Sterylizacja suchym gorącym powietrzem polega na umieszczeniu czystego naczynia w komorze, gdzie powietrze zostaje podgrzane do temperatury powyżej 100°C, aby unicestwić wszystkie mikroorganizmy. W warunkach domowych sterylizować możemy w piekarniku. 

Jak sterylizować szklanki i talerze w piekarniku?

Umyte szklanki i talerze należy wstawić do ziemnego piekarnika. Ustawiamy naczynia na ruszcie. Pomiędzy nimi powinny być zachowane odstępy, aby ułatwić dostęp gorącego powietrza. Następnie należy ustawić temperaturę 100°C i włączyć grzanie. Ogrzewamy zawartość piekarnika przez 30 minut. Po upływie pół godziny, wyłączamy piekarnik i pozostawiamy naczynia do przestygnięcia. 

Jak sterylizować parą wodną?

W medycynie i przemyśle spożywczym stosuje się sterylizację parą wodną pod ciśnieniem. Nasycona para wodna, czyli powietrze przesycone gorącymi kropelkami wody, powoduje gwałtowną denaturację struktur komórkowych mikroorganizmów: wirusów i bakterii. Wyjaławianie jest niezwykle skuteczne, ponieważ działają tu dwa czynniki: temperatura i aktywność cząsteczek wody. W warunkach domowych wystarczy zwykle stosowanie temperatury wrzenia wody 100°C w czasie od 15 do 30 minut. Funkcję wyparzania parą wodną mają zmywarki. Można również wyjaławiać w garnku lub kuchence mikrofalowej.

Jak sterylizować naczynia w garnku?

Do dużego garnka z wkładką do gotowania na parze lub po ustawieniu rusztu na dnie garnka, wlać 3 szklanki wody. Wstawić umyte naczynia przeznaczone do sterylizacji. Włączyć ogrzewanie i doprowadzić do wrzenia. Utrzymywać w stanie wrzenia przez 10 minut. Wyłączyć ogrzewanie i pozostawić do ostygnięcia. Można również włożyć naczynia do zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować 10 minut. Lub zalać wrzątkiem i pozostawić na 15 minut. 

Jak sterylizować szklanki i kubki w kuchence mikrofalowej?

Do każdej szklanki lub kubka wlać po 1 łyżeczce wody. Wstawić do mikrofalówki. Włączyć na 2 minuty na najwyższej mocy. Ostudzić. 

Jak sterylizować w zmywarce?

Wstaw szklanki i talerze do zmywarki, skorzystaj z programu 75°C. Po wyparzeniu naczyń w zmywarce, przelej je gorącą wodą z czajnika. Jeśli chcesz zastosować tę metodę do czystych naczyń, to nie używaj detergentu. 

Sterylizacja naczyń grafika
Autor: Iwona Bartoszuk