Zwiedzaj CZECHY od kuchni [W 80 DAŃ DOOKOŁA ŚWIATA]

2020-04-29 11:13

Koronawirus zamknął nas w domach i przynajmniej przez jakiś czas nie będziemy mogli pozwolić sobie na podróże, przynajmniej te realne. Możemy jednak poznawać inne kraje - wędrując po nich wirtualnie, czytając o pięknych miejscach i znanych zabytkach, zawierając międzynarodowe znajomości online lub gotując. Wystarczy przygotować kilka naczyń i akcesoriów, świeże produkty i kilka przepisów, by zanurzyć się w świat odległych krain, jak i sąsiadów zza miedzy. Na początek wybierzemy się za naszą południową granicę - do Czech.

Zwiedzaj CZECHY od kuchni [W 80 DAŃ DOOKOŁA ŚWIATA]
Autor: Shutterstock Kuchnia czeska to wiele pysznych dań.

Spis treści

  1. Kuchnia czeska - treściwie i smacznie
  2. Nie tylko knedliki
  3. Czeskie sery
  4. Słodkie przekąski
  5. Czeska kultura piwna
  6. Podróżuj z beszamel.pl i Wydawnictwem Harde!
  7. Marshall Browne:  Praskie dossier

Kuchnia czeska - treściwie i smacznie

Kuchnia czeska jest treściwa, kaloryczna i niezbyt skomplikowana. W dużej mierze oparta jest na daniach na bazie ziemniaków lub mącznych. Królują w niej knedliki, o czym wie pewnie nawet największy kulinarny ignorant. Przygotowuje się je na wiele różnych sposobów - plastry ciasta drożdżowego ugotowane w wodzie lub na parze to wersja podstawowa, zazwyczaj podawana jako dodatek do mięs duszonych w sosach. Treściwe mięsne gulasze to również znak rozpoznawczy czeskiej kuchni. Dość tłuste i dodatkowo zaprawiane śmietaną - pyszne i bardzo kaloryczne. Z kolei nadziewane knedliki - czy to wersji wytrawnej, czy słodkiej - mogą z powodzeniem stanowić samodzielne, główne danie.

Knedliki - jak zrobić popularny czeski dodatek do obiadu?

Kotlety z piersi kurczaka w cieście z tartym ziemniakiem: przepis kuchni czeskiej

Nie tylko knedliki

Jako dodatek do dań podaje się również ziemniaki (brambory) i przygotowywane z nich placki bramboraky. Makarony, kasze i ryż jada się również, ale znacznie rzadziej niż knedliki i ziemniaki.Ważnym elementem czeskiego menu są zupy (polevky). Również treściwe, jak sosy, często kremowe, na bazie ziemniaków, warzyw strączkowych lub czosnku. Zazwyczaj przygotowuje się je na porządnym mięsnym wywarze.

Czeska zupa z 2 rodzajów soczewicy

Praska kartoflanka z borowikami - świetna zupa rodem z Czech

Czeska zupa czosnkowa na rozgrzewkę

Żurek czeski Kyselo: pomysł na obiad po czesku

Czeskie sery

Czesi od wieków wytwarzają sery, są ich miłośnikami i znawcami. Najpopularniejsze w regionie serki ołomunieckie zaczęto tam produkować już w XV w. i do dzisiaj przestrzega się tradycyjnej receptury. To znakomite sery dojrzewające, które albo się uwielbia, albo ich nie znosi. Wielu jest takich, których ich zapach przyprawia o mdłości, ale jeszcze więcej jest wielbicieli ich ostrawego smaku i charakterystycznego aromatu. Serki ołomunieckie zazwyczaj jada się do piwa, jako lekką przekąskę. Z kolei na większy głód podawany jest ser smażony. Potrawa tyleż pyszna, co niesamowicie kaloryczna. Nie da się ukryć, że to znakomity podkład pod kolejne kufle piwa.

Znakomita pasta z twarożku ołomunieckiego

Smażony ser - popularna czeska przekąska

Słodkie przekąski

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że czeskie desery są mocno kaloryczne. Przygotowywane są na bazie mąki, masła i śmietany, często z dodatkiem drożdży. Bułeczki, naleśniki i ciastka wypełnione są pysznymi, słodkimi farszami - z orzechów, owoców lub maku.

Żemlowka - czeski deser z czerstwego pieczywa

Czeskie buchty na słodko - pyszne bułeczki drożdżowe z migdałami i wanilią

Palaczinki, czyli czeskie naleśniki z masą orzechową

Czeska kultura piwna

Czesi jadają do syta i niespiesznie, zawsze znajdując czas na kufelek piwa po posiłku. Warzenie piwa mają we krwi, to jeden z najstarszych fachów na ziemiach czeskich. Jego picie również. Na co dzień pijają desitki, czyli dziesiątki, w święta pozwalają sobie na dwunastki. I nie chodzi tu wcale o zawartość alkoholu, a o procent zawartości ekstraktu chmielowego.

Czeskie utopence, czyli marynowane parówki: przekąska do piwa [przepis]

Podróżuj z beszamel.pl i Wydawnictwem Harde!

Tęsknisz za podróżami? To oczywiste. W czasie izolacji nawet najbardziej zatwardziali domatorzy zaczynają myśleć o tym, jak fajnie byłoby się gdzieś wyrwać. Choć na dzień lub dwa wyskoczyć do sąsiedniego miasta lub za najbliższą granicę. Podróżuj kulinarnie i książkowo! może w najbliższy weekend zaserwujesz sobie wycieczkę do Pragi? Przygotuj pyszne knedliki z sosem, smażony ser i butelkę, dobrego czeskiego piwa. Rozsiądź się wygodnie i zanurkuj w praskie krajobrazy z książką!

POLECAMY:

Marshall Browne:  Praskie dossier

Jako wybitny śledczy z Europolu Anders – bohater rzymskiej policji – zostaje wysłany do Pragi, by odnaleźć tajemnicze, nieopublikowane dossier, które podobno zawiera porażające oskarżenia wobec prominentnych czeskich liderów biznesu. Co kryje się za zagadkowymi groźbami autora dossier, który, na wzór słynnej Kafkowskiej postaci, nazywa siebie „Józefem K”? Tropy wiodą do przeszłości, do Praskiej Wiosny 1968 roku oraz StB – komunistycznej służby bezpieczeństwa – i jej ofiar. Czy Anders, znalazłszy się między siłami represji a zemstą, zdoła powstrzyma przemoc, zanim sam stanie się ofiarą? E-book dostępny na publio.pl, legimi.pl oraz w dobrych księgarniach internetowych.