Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami? Klasyczny przepis

2021-03-30
Marek Lewoc
Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami? Klasyczny przepis
Autor: Shutterstock Pierogi z kapustą i grzybami można jeść cały rok. Dla wielu osób jednak to danie przede wszystkim wigilijne
średni
90 min
4

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Pierogi z kapustą i grzybami to pyszny polski specjał, bez którego także wigilijny stół nie będzie kompletny. To zresztą dla wielu najważniejszy element gwiazdkowej uczty. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić domowe pierogi z kapustą i grzybami. Ten przepis raz na zawsze pozwoli Ci zapomnieć o mrożonkach!

Pierogi wigilijne

Kiszona kapusta i grzyby to dwa nieodłączne elementy świątecznych potraw. Na wigilijnych stołach w różnych częściach Polski pojawiają się takie smakołyki, jak kapusta gotowana z grzybami, kapusta z grochem lub postny bigos. Najpopularniejszą potrawą z dodatkiem obu tych składników są jednak pierogi. Ich przygotowanie wymaga czasu i wprawy, ale poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Z podanej ilości składników przygotujemy ok. 100 pierogów. To wystarczy do nakarmienia wielopokoleniowej rodziny!

Więcej o tradycjach kuchni polskiej

Dzieje łakomstwa i obżarstwa, Adrianna Ewa Stawska, wyd. Harde, 2019

„Na całej długości dostępnej mi przestrzeni rozwijam niniejszym transparent z hasłem “Stawska skarbnicą wiedzy kulinarnej”. "Dzieje łakomstwa" to pięknie podana, soczysta, aromatyczna i świetnie doprawiona historia jedzenia w rozmaitych wymiarach. Adrianna Ewa Stawska wypiekła starannie książkę, na którą czekali tak gurmandziści głodni wiedzy, jak i spragnieni wielbiciele językowej wirtuozerii. Jak uruchomić ewolucję bezrefleksyjnego jamochłona w świadomego smakosza? Dać mu do przeczytania "Dzieje łakomstwa"!” - napisał o książce Paweł Loroch.

Adrianna Ewa Stawska - badaczka historii kultur kulinarnych, dziennikarka, felietonistka i pisarka w książce „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” zabiera nas w podróż w czasie, poznamy: kuchnię starożytnego Rzymu czy kulinarne rytuały prasłowiańskie. Poznamy wybitnych kucharzy, znanych smakoszy i celebrytów obżarstwa. Całość opatrzona jest współczesnymi przepisami kulinarnymi.

Książkę można kupić tutaj: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa”

Pierogi świąteczne - więcej przepisów

Pierogi to tradycyjne danie wigilijne i świąteczne. To relikt dawno minionych czasów przedchrześcijańskich. Pierogi mają swoją magiczną moc. Nadzienie zamknięte w delikatne ciasto symbolizuje połączenie darów lasu i pola. To także wyraz kunsztu kobiecego, kreacji na podobieństwo boskie. Można oczywiście ułatwić sobie życie i podać w postaci łazanek z kapustą i grzybami, ale pierogi mają niezrównany smak. Nie wiem, jak Ty, ale redakcja Beszamel.pl uwielbia ten moment, gdy cienkie ciasto pieroga ustępuje pod naciskiem zębów i uwalnia cudowny aromat kiszonej kapusty i grzybów... Rozmarzyliśmy się, a teraz do dzieła!

Pierogi wigilijne: jakie pierogi na Wigilię wybrać?

Pierogi z makiem

Pierogi z rybą

Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem

SKŁADNIKI

  • Ciasto:
  • 4 szklanki mąki
  • 2 łyżeczki soli
  • łyżka miękkiego masła
  • około 2 szklanek ciepłej wody
  •  Farsz:
  • 0,5 kg suszonych grzybów
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • sól i pieprz
  • 3 łyżki oliwy
  • 3 cebule, pokrojone w kostkę

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Grzyby płuczemy, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na przynajmniej 3 godziny, a najlepiej na noc. Po tym czasie gotujemy je do miękkości. Osobno gotujemy kapustę podlaną wodą.
  • Po ugotowaniu kapustę i grzyby odsączamy, studzimy i mielimy w maszynce do mięsa lub drobno siekamy.
  • Na patelni na oliwie smażymy cebule, dodajemy do farszu. Doprawiamy solą i pieprzem, dobrze mieszamy.
  • Mąkę przesiewamy, robimy niewielkie wgłębienie, dodajemy sól i masło. Po trochu dodając ciepłą wodę, zagniatamy elastyczne ciasto. Niektóre przepisy radzą, by dodać do ciasta jajko – w tym przypadku efektem będzie nieco twardsze ciasto.
  • Zagniecione ciasto zostawiamy na pół godziny, potem dzielimy na części, każdą rozwałkowujemy na grubość ok. 2 milimetrów, podsypując mąką, by ciasto się nie przylepiało do stolnicy i wałka.
  • Szklanką lub kieliszkiem wycinamy z ciasta krążki. Na środek każdego nakładamy łyżeczkę farszu, składamy na pół i zlepiamy brzegi. Jeżeli ciasto nie chce się lepić, to znaczy, że jest w nim za mało wody. Możemy zagnieść je na nowo lub smarować brzegi wodą, co ułatwi lepienie. Zobacz: Jak najszybciej lepić pierogi?
  • Pierogi wrzucamy do wrzącej osolonej wody i gotujemy ok. 3 minuty, aż wypłyną na powierzchnię i zaczną „galopować”. Gotowe możemy polać stopionym masłem lub posypać pokrojoną w kostkę i podsmażoną na oleju cebulą.
Marek Lewoc