Twaróg domowy: przepis krok po kroku jak ukwasić mleko i zrobić twaróg [GALERIA ZDJĘĆ]

Twaróg domowy: przepis krok po kroku jak ukwasić mleko i zrobić twaróg [GALERIA ZDJĘĆ]

Twaróg domowy zawsze przewyższa smakiem twaróg kupny. To także oszczędność. Nadmiar mleka lepiej przerobić niż wylać. Przygotowanie jest bardzo łatwe. Zapraszam do wypróbowania przepisu. Cieszmy się smakiem domowego twarogu! #beszamelpl #calapolskarobitwarogi

Ocena: 4,6

Przepis powstał specjalnie w ramach akcji „Cała Polska robi twarogi”. Więcej o niej przeczytacie tutaj: Cała Polska robi twarogi - akcja Beszamel.pl jak robić zdrowe i odżywcze twarogi

Twaróg domowy bardzo łatwo przygotować. Dzielę się z Wami przepisem podstawowy z mleka ukwaszonego w domu. Do wykonania twarogu wystarczy mleko, najlepiej tak zwane świeże,  poddane mikrofiltracji lub pasteryzacji w temperaturze 72-74oC. Takie mleko sprzedawane jest w szklanych butelkach. 

Ważne! Mleko UHT nie nadaje się do przygotowania zsiadłego mleka. 

Przeczytajcie także: Jak zrobić domowe kwaśne mleko do picia lub na twaróg

 

Składniki

  • 1 l mleka świeżego, pasteryzowanego, ze szklanej butelki

  • 1 łyżka śmietany lub kwaśnego mleka

Sposób wykonania

Potrzebne naczynia i przyrządy: garnka z pokrywką, sitka lub durszlaku, ściereczkę z muślinu lub tetry lub gazy wielokrotnie złożonej, łyżki, trzepaczki, termometru.

Ewentualnie foremka z małymi otworami to kształtowania twarogu. Ale nie jest to konieczne. Takiej foremki używaj serowarzy. Możesz ją zrobić z plastikowego opakowania po jogurcie lub śmietanie, wykonując rozgrzaną igłą lub drutem otworki w ściankach. 

 

 

 

 

Jeśli mleko jest z lodówki, należy je podgrzać do około 20°C. 

Do mleka w temperaturze pokojowej dodać łyżkę kwaśnej śmietany lub kwaśnego mleka. Dokładnie wymieszać, przykryć ściereczką i pozostawić w cieple, lecz nie na słońcu.

Mleko może się ukwaszać dobę lub dwa dni. Powinno się całkowicie związać, a wokół pojawi się cienka obwódka serwatki.

 

 

 

 

 

Najlepiej jest podgrzewać kwaśne mleko w kąpieli wodnej, a jeśli nie jest to możliwe, to należy to robić bardzo powoli. Po 10-15 minutach można zagarnąć powstały skrzep od zewnątrz do środka, tak aby ten pośrodku się zanurzył. Ruchy powinny być oszczędne, powolne i delikatne. 

 

 

 

 

 

 

Przygotować sito lub durszlak, wyłożony gęstą gazą, tetrą lub spraną ściereczką. 

 

 

 

 

 

 

 

Skrzep powinien mieć temperaturę około 35°C. 

Lepiej aby był niedogrzany niż przegrzany. To wpływa potem na strukturę i smak twarogu. 

Podgrzany skrzep ostrożnie przelać do sita i pozostawić do ocieknięcia.

 

 

 

 

 

Po godzinie można przełożyć do foremki lub zebrać końce, związać i powiesić nad zlewem, ale warto odzyskać odciekającą serwatkę. Jeszcze może się nam przydać. 

 

 

 

 

 

 

 

Twaróg w foremce można dociążyć słoikiem z wodą, lub w płótnie umieścić między dwoma deskami i również dociążyć słoikiem.

 

 

 

 

 

 

Po ocieknięciu, twaróg przełożyć do miseczki i schować do lodówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik, jak ukwasić mleko i zrobić z niego twaróg przygotował i wielokrotnie sprawdził: Gieno Mientkiewicz 

Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, ekspert serowy z wyboruGieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. W swojej karierze przez wiele lat był menadżerem Roberta Makłowicza, prowadził różne audycje kulinarne w kilku rozgłośniach radiowych, a w kanale Kuchnia+ stworzył program "Przez dziurkę od sera". Współtworzył liczne serowe festiwale. Prowadził własną Akademię Kulinarną „Smolna 8 Food”. Publikował w magazynach piszących o jedzeniu i kulturze stołu: Kuchnia, Wino, Ferment, Gospodyni. Pisywał recenzje do Aktyvista, G. Wyborczej, Kuriera Targowego i wielu innych. Kucharz wszechstronny. Wyznawca ruchu Slow Food, praktykujący.  Autor określenia – „sery zagrodowe”, które sam zdefiniował i ustawicznie promuje. Doradca serowy topowych kucharzy. Zakochany w twarogach.

Katalog potraw