Sznycel wiedeński, czyli Wiener Schnitzel - jak go zrobić? Rady Agaty Wojdy

2019-01-15 15:50

Wzorcowy Wiener Schnitzel, czyli sznycel wiedeński to kotlet  delikatnego mięsa cielęcego rozbitego do grubości 3 mm. Może więc mieć i o30 cm średnicy,  zatem ma zgodę na wystawanie z talerza. Kto raz sznycla spróbował, zazwyczaj chce jadać go częściej, podpowiadamy więc jak zrobić ten niezwykle pyszny kotlet.

Sznycel wiedeński, czyli Wiener Schnitzel - jak go zrobić? Rady Agaty Wojdy
Autor: Shutterstock Wiedeński sznycel to solidny  kotlet z doskonałego mięsa cielęcego. Niebo w gębie!

Ponieważ cielęcina to delikatne kleiste mięso, dla ułatwienia rozbijamy sznycel w foliowym woreczku, mocnymi i zdecydowanymi ruchami.

Jakość mięsa, tłuszczu użytego do smażenia, świeżość bułki tartej wspomagają smak i wypływają na końcowy efekt, czyli smak tej potrawy,  dlatego warto przygotować ją osobiście.

Doskonałej jakości mięso nie wymaga przypraw, sól pozwala wydobyć naturalny smak mięsa. Jednak jeśli nie czujecie potrzeby delektowania się czystym smakiem sznycla, dorzućcie do mąki pieprz cayenne i świeżo startą gałkę muszkatołową.

Dobrze usmażonego sznycla rozpoznamy po tym, że w środku zachowa wilgotność, a wierzch kotleta będzie chrupiąco przyrumieniony.

Jajka powinny być energicznie ubite, mąką przesiana. Do ubitych jaj można dodać kilka łyżek śmietany, bułkę zamienić na panko. Spróbujcie po oprószeniu mąką i obklejeniu jajkiem zostawić kotlety na 30 minut, zanim trafią do panierki. Swoja drogą ona powinna być dość gruba.

Smażyć możemy na smalcu lub oleju roślinnym, np. dobrym słonecznikowym,  z obowiązkową domieszką klarowanego masła. Masło klarowane kupujemy gotowe lub szykujemy samodzielnie, przez ostrożne podgrzewanie dużej kostki masła i zdejmowanie powstających szumowin z wytracającego się białka. Wykorzystujemy do smażenia tylko przeźroczysty, żółty klarowny tłuszcz.

Mistrzowie kuchni sugerują, aby tłuszczu podczas smażenia sznycla wiedeńskiego było na tyle dużo, aby po delikatnym ruszaniu patelnią dostał się na wierzch mięsa.

Dodatkowo sznycel możemy podpiec w lekko nagrzanym piekarniku, przez 30 minut.

Wiener Schnitzel serwujemy z sałatką ziemniaczaną, wystarczy ugotowane w łupinach ziemniaki pokroić w kostkę, wymieszać na świeżo z majonezem i drobno posiekana cebulą. Nie zapomnijcie o ćwiartce cytryny!