Menu Zimowe w Focacci: tradycja z nutą nowoczesności [JEMY I KOMENTUJEMY]

Menu Zimowe w Focacci: tradycja z nutą nowoczesności [JEMY I KOMENTUJEMY]

Menu Zimowe w Focacci to czterodaniowe doświadczenie smakowe, które przeniesie was do czasów dzieciństwa. Zapach jabłka i cynamonu, smak śledzi i buraków tradycyjnie kojarzymy z Bożym Narodzeniem. Lubimy wracać co roku do tych smaków. Szef kuchni Focaccia Ristorante nie tylko cytuje nasze ulubione smaki, ale twórczo je rozwija, serwując nam niezapomniane doznania kulinarna. 

Ocena: 5

Tradycyjny śledź pod pierzynką z zimowych warzyw i sosu majonezowego” (Focaccia, 19 zł) 

Zimowy posiłek w Focacci należy zacząć od Tradycyjny śledź pod pierzynką z zimowych warzyw i sosu majonezowego” (Focaccia, 19 zł). Ta przystawka przypomina uwielbiane przez nas duńskie kanapki smørrebrød, które je się za pomocą noża i widelca. Tłusty, aromatyczny śledź spoczywa na pełnoziarnistym chlebie. W kromkę chleba wsiąka smak solonego śledzia okrytego pierzynką z pieczonych buraków, marchwi i pietruszki. Całość przykrywa dachówka z soczystych jabłek o winnym smaku. Czy może być coś lepszego? Może, kieliszek austriackiego Grüner Veltliner Zeisen, Pfaffl (125 ml za 20 zł), niezwykle świeże i soczyste, przyjemnie kwasowe, dość młode, ale dzięki temu rześkie. 

Domowy barszcz z czerwonych buraków z pierogiem z kapustą i grzybami” (Focaccia, 16 zł)

 

Potem należy przyjemność pogłębić „Domowym barszczem z czerwonych buraków z pierogiem z kapustą i grzybami” (16 zł). Esencjonalny, uderzający do głowy niczym wino, czerwony barszcz na prawdziwym zakwasie po prostu spływa po gardle jak balsam. Do tego pyszny, odsmażony pieróg z kapustą i grzybami. 

„Polędwica z dorsza po grecku, otulona grillowanymi warzywami, serwowana z plastrami ziemniaków” (Focaccia, 45 zł)

 

Teraz może być już tylko lepiej. Kolejne pyszne doznania dostarczy „Polędwica z dorsza po grecku, otulona grillowanymi warzywami, serwowana z plastrami ziemniaków” (45 zł). Delikatne mięso dorsza rozdzielające się na cudownie białe płatki w połączeniu z warzywami w pomidorowo-cebulowym słodkawym sosie to prawdziwe niebiański smak. Można go tylko uczcić westchnieniem rozkoszy oraz kolejnym kieliszkiem wybitnego Grüner Veltliner Zeisen, Pfaffl.

Lody piernikowe (Focaccia, 13 zł)

 

Ten elegancki posiłek w duchu świąt bożonarodzeniowych należy zakończyć „Lodami piernikowymi” (13 zł) podanymi na kruszonce z żurawiną. Ich smak najlepiej podkreśli kieliszek wybornego Moscato d'Asti Borgo Lame z regionu piemonckiego (125 ml za 17 zł). Mieniący się nutami złota muskat, słodki i bardzo owocowy z wyczuwalną morelą i ananasem pozwoli nam w doskonałym humorze celebrować najpiękniejsze ze świąt. 

Katalog potraw