Świąteczne menu w czasie kwarantanny i obostrzeń. Jak przygotować Wielkanoc w czasie pandemii?

2020-03-27 8:16

Tegoroczna Wielkanoc będzie wyjątkowa, bo i sytuacja, w której znalazł się świat, jest niezwykła. Ale może dzięki temu, unikniemy świątecznego szaleństwa i przesady, a skupimy się na tym, co naprawdę ważne. Smaczne posiłki będą odpowiednią oprawą do świętowania zwycięstwa życia na śmiercią. Jak przygotować wielkanocne menu - nieco skromniejsze, ale nadal pyszne i zgodne z tradycją? Podpowiadamy!

Wielkanoc w czasach zarazy
Autor: Shutterstock Skromna Wielkanoc również może być niezwykle smakowita.

Spis treści

  1. Pozycje obowiązkowe na wielkanocnym stole
  2.  Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Głos rozsądku i poczucie odpowiedzialności za siebie i za innych podpowiadają, że w tym roku w Wielkanoc zostaniemy w domu. Nie będziemy odwiedzać rodziny, nawet tej najbliższej, a przy wspólnym stole zasiądziemy w niewielkich grupach współmieszkańców. Ale właśnie ta Wielkanoc w czasie pandemii może być wyjątkowa, bo wszystko co zbędne, pozostawimy na chwilę za drzwiami, a skupimy się na tym co najważniejsze: bliskości, poczuciu wspólnoty i miłości.

W tym roku podczas Świąt Wielkanocnych nie będziemy się raczej nawzajem odwiedzać, można zapomnieć o przyjmowaniu gości i wspólnym świętowaniu z bliższą i dalszą rodziną. W związku z tym pamiętajmy, aby przygotować na święta tylko tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść w rodzinnym, domowym gronie. Zamiast wypiekać wielu ciast, zróbmy jedno lub najwyżej dwa, ale takie, za którymi przepada cała rodzina. Zróbmy jedną, ulubioną sałatkę i niewielki zapas smacznej, domowej wędliny. Upieczmy samodzielnie kawałek dobrej jakości mięsa, będzie znacznie smaczniejsze niż kupna wędlina. Wykorzystajmy przetwory warzywne do przygotowania sałatki. I pamiętajmy o umiarze, bo mniej zazwyczaj znaczy więcej. Acha ... i wykorzystajmy czas przygotowań do świąt na wspólne działania. Rodzinne eksperymenty w kuchni mogą przynieść wiele niespodzianek, ale też radości.

Wiadomo, że nie wszystkie składniki mamy pod ręką w domu, produkty świeże trzeba kupić przed samymi świętami. Mimo to przestrzegajmy w jak największym stopniu zasad bezpieczeństwa panujących w czasie pandemii. Jeśli wyjście na zakupy jest konieczne, zróbmy dokładną listę, aby wszystko kupić podczas jednej wizyty w sklepie. Wykorzystujmy też możliwość zakupów on line. Już nie tylko duże markety oferują dostawę do domu. Coraz więcej lokalnych procentów i niewielkich osiedlowych sklepików dowozi zamówienia pod drzwi. Często cała procedura odbywa się zupełnie bezkontaktowo i zazwyczaj z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Pozycje obowiązkowe na wielkanocnym stole

W poniższym zestawieniu przedstawiamy kilka propozycji z każdej "obowiązkowej" pozycji. Wybrane przepisy są proste, do przygotowania ze składników dostępnych powszechnie, dostępnych w każdym sklepie spożywczym on-line.

Żurek lub barszcz biały

To obowiązkowa pozycja wielkanocnego śniadania. Warto pokusić się o samodzielne przygotowanie zakwasu. Nastawienie zakwasu zajmuje kilka chwil i nie wymaga specjalnych umiejętności. A potem potrzebna jest tylko cierpliwość. Trzeba dać mu kilka dni.

Żurek z białą kiełbasą - prosty, szybki przepis

Śląski żurek żeniaty - z kiełbasą, na zakwasie

Prosty barszcz biały na Wielkanoc

Barszcz biały z prawdziwkami

Żurek na zakwasie z niepalonej kaszy gryczanej

Jaja

Jaja to symbol nowego życia. Powinny znaleźć się na każdym wielkanocnym stole. Najprostsza opcja to ugotować je na twardo i podać z kleksem majonezu i odrobiną posiekanego szczypiorku. Ale przepisów na pyszne jajka jest bardzo wiele. Podajemy kilka inspiracji:

Jajka faszerowane - 28 przepisów na nadziewane jaja

Wielkanocne jaja: kura i pisklaki z jajek na twardo

Jaja w zielonym sosie frankfurckim

Wielkanocne jaja: magiczne żółte jajko bez białka

Jaja w koszyczkach z szynki

Jajka królicze łapki: wielkanocny hit dla dzieci

Zobacz też:

Jajka wielkanocne - co symbolizuje jajko na świątecznym stole?

Wędliny

Jeden, dwa rodzaje wędliny przygotowanej w domu może zastąpić cały wachlarz, smakujących niemal tak samo, wędlin sklepowych. Jeśli macie w domu szynkowar, warto z niego skorzystać. Wbrew nazwie nie tylko szynkę można w nim uwarzyć.

Szynka drobiowa z szynkowaru

Domowa kiełbasa z piekarnika

Domowa wędlina z pieczonego indyka

Pastrami z piersi kurczaka

Łopatka z szynkowara

Pieczeń wielkanocna w ziołowej marynacie

Sałatki

Sałatki wielkanocne nie są obowiązkowym punktem programu, ale lekka, warzywna przekąska zdaje egzamin na każdym świątecznym stole. Warto żeby w ich składzie znalazły się jajka, ale także dużo zieleniny, na przykład świeża rzeżucha.

Chrupiąca i rześka sałatka z jajek i ogórków

Sałatka ananasowa z wędzonym indykiem

Sałatka z sardynek z jajkiem i pieczarkami

Sałatka jajeczna w rulonach naleśnikowych

Słodka sałatka z selera i rzeżuchy

Słodycze

Kruche mazurki, aksamitne serniki i pulchne baby to dopełnienie wielkanocnego stołu. Nie może ich zabraknąć, ale pamiętajmy o umiarze - i podczas przygotowywania, i podczas konsumowania.

Sernik cytrynowy - prosty przepis na Wielkanoc

Mazurek z płatków owsianych

Babka na oleju - prosty przepis siostry Anastazji

Mazurek różany obsypany płatkami migdałów

 Wesołych Świąt Wielkanocnych!